Botoks, czyli toksyna botulinowa typu A. Jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie minimalnie inwazyjny zabieg, powodujący rozluźnienie i zablokowanie pracy określonych mięśni, których aktywność prowadzi do powstania zmarszczek. Po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej nie dochodzi do zmiany rysów twarzy, a staje się ona jedynie bardziej wypoczęta, łagodniejsza i zrelaksowana.
Zabiegiem z użyciem toksyny botulinowej można redukować zmarszczki czoła lub wokół oczu. Można też go stosować w celu leczenia bruksizmu, czyli mimowolnego, silnego zaciskania zębów czy w leczeniu nadpotliwości w okolicy dołów pachowych, dłoni czy stóp.
Podczas zabiegu lekarz podaje roztwór toksyny botulinowej w odpowiednio wyznaczone punkty na twarzy. Ilość wstrzykniętego produktu jest dobierana indywidualnie, w zależności od okolicy i głębokości zmarszczek.
Pierwsze efekty pojawiają się po kilku dniach, natomiast ostateczny efekt można ocenić po 2 tygodniach od iniekcji toksyny botulinowej.
Działanie toksyny botulinowej utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy.
Zalecenia mają na celu uniknięcie rozprzestrzenienia się substancji oraz minimalizację ryzyka komplikacji. Przez około 4-5 godzin po zabiegu powinno się unikać schylania, leżenia, skakania i dotykania obszaru skóry poddanego iniekcji.
Należy unikać sytuacji, w których narażamy się na działanie wysokiej temperatury przynajmniej przez 48 godzin po zabiegu (wskazane jest do tygodnia) – między innymi nie korzystać z sauny, unikać przebywania na słońcu czy korzystania z solarium.
Przez min. 24 godziny powinno się unikać wysiłku fizycznego np. ćwiczenia na siłowni, fitness, biegania itp. Przez kilkanaście godzin po zabiegu starać się zintensyfikować mimikę twarzy.
Przez 4-5 dni po zabiegu nie należy stosować masażu w miejscach nakłuć np. kobido.